خانمی هستم 24 ساله. حدود یک سال است ازدواج کرده ام. از شوهرم و خانواده اش راضی ام و خانواده خودم هم به همسرم احترام می گذارند و خیلی دوستش دارند ولی شوهرم می گوید خانواده من او را دوست ندارند. من هر چه با او در این باره حرف می زنم، باور نمی کند. فکر می کند حرف هایم برای دلخوشی اوست. همیشه در مواقع عصبانیت و ناراحتی من را مقصر عصبانیتش می داند.

اطلاعات ارائه شده توسط شما ناقص است بنابراین نمی توان با اطمینان درباره مسئله مطرح شده، نتیجه گیری کرد. اگر درباره این که شوهرتان برای بی علاقگی خانواده تان به خودش دلیلی هم دارد یا نه توضیح می دادید، توصیه های دقیق تری قابل ارائه بود. البته شما از عبارت احترام گذاشتن برای رفتار خانواده تان با همسرتان استفاده کردید که ااما معنای دوست داشتن ندارد. با توجه به این که یک سال از ازدواج و ارتباط شوهرتان با خانواده تان می گذرد، تا حدودی طبیعی است که هنوز در ارتباطات، احترام بر صمیمیت تقدم داشته باشد. با این حال و چنان چه فرض کنیم همان طور که گفته اید خانواده تان رابطه خوبی با دامادشان دارند، موضوع قابل بررسی است.

سپر دفاعی شوهرتان
مطابق نظریه های شخصیت شناسی در علم روان شناسی، افرادی وجود دارند که محبت و احترام دیگران را درباره خود باور ندارند. این افراد با بی اعتمادی به رابطه ها نگاه می کنند و بیشتر به دنبال یافتن دلیلی برای نقض رفتارهای مثبت دیگرانند. چنین واکنشی بیشتر از این که موجب صمیمیت و نزدیکی شود، فاصله و مانعی برای رابطه به وجود می آورد و در واقع یک سپر دفاعی است. دفاع در برابر ترس از نزدیکی و صمیمیت با دیگران و نیز ناشایسته دانستن خود برای محبت و احترام و توجه دیگران و همه این ها می تواند ناشی ازخود کم بینی، ناامنی و اعتماد به نفس پایین باشد.
بروز خشم به شیوه ای ناکارآمد
البته می توان این احتمال را هم درنظر گرفت که این گونه واکنش ها به نوعی بروز خشم و ناراحتی غیر مستقیم و سرکوب شده باشد که علت آن را هم می توان در رخدادهای مسیر رشد یا دراتفاقات اخیر به طور مثال مشکلات ازدواج و. جست و جو کرد ولی به هرحال شیوه ای ناکارآمد و انحرافی برای بیان ناراحتی ها و خشم است.
به مشاور مراجعه کنید
این ها که گفته شد احتمالات است و البته دلایل دیگری هم می تواند وجود داشته باشد. سخن آخر این که برای بررسی دقیق تر موضوع و نیز حل آن، لازم است حضوری به یک متخصص روان شناس مراجعه کنید تا چنان چه مشکل از همسر یا خانواده تان بود به صورت حرفه ای حل و فصل شود.

منیژه مسگری کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نمونه سوالات قارچ دکمه ای با جواب pdf گوارای وجود شهید ناصر شهبازی كوي سلامت مدام بنویس روانشناس امروز Corey رضا پورکریمان سروششونم دانلود خلاصه کتاب و جزوات دانشجویی