پسری ۱۸ ساله ام و امسال برای بار دوم می خواهم در کنکور شرکت کنم. دفعه قبل رتبه خوبی گرفتم و فقط 10 نفر با پزشکی فاصله داشتم. الان اصلا حوصله درس خواندن ندارم و مدام احساس کسلی می کنم و با خودم می گویم ای کاش پارسال رشته های دیگر را می زدم. شاید سال دیگر همین رشته ها را هم نیاورم. چه کار کنم؟

مخاطب گرامی در ابتدا باید به شما تبریک گفت که در اولین سال شرکت در کنکور سراسری با این که همزمان در دبیرستان مشغول تحصیل و درگیر مدرسه و امتحان بودید، چنین رتبه خوبی را  به دست آوردید. حالا با توجه به این که خودتان تصمیم گرفته اید دوباره در کنکور شرکت کنید و در رشته مورد علاقه تان پذیرفته شوید، به طور قطع این توانایی را در خود دیده اید و با توجه به شناسایی نقاط ضعف و قوت سال گذشته و این که امسال می توانید تمام وقت خود را به مطالعه بپردازید، تحقق چنین امری امکان پذیر خواهد بود البته برای رسیدن به این امر باید انرژی و انگیزه کافی داشته باشید که به نظر می رسد در این زمینه، دچار مشکل شده اید. چند پیشنهاد برای تان دارم.
هدف، انگیزه و نیاز
هر رفتاری که انسان انجام می دهد، ناشی از تعامل سه عنصر هدف، انگیزه و نیاز است. چرا وقتی ما تشنه می شویم، سراسیمه به هر طرفی می دویم تا آب به دست آوریم و رفع عطش کنیم؟ زیرا نیاز به آب داریم و کمبود آب در بدن ما، موجب بر انگیختگی فیزیولوژیکی ما می شود و ایجاد انگیزه می کند و در نتیجه، برای رسیدن به هدف یعنی آب، همه سعی و تلاش خود را به کار می گیریم. اگر شما می خواهید انگیزه مطالعه کردن بیشتری پیدا کنید، در مرحله اول باید هدف خود را مشخص کنید. وقتی مشخص شد که چه هدفی دارید، طبعا برای رسیدن به آن هدف، احساس می کنید نیازهایی دارید که از طریق مطالعه و درس خواندن به دست می آیند و در نتیجه برای دست یابی به آن ها، برنامه ریزی می کنید. بنابراین برای خود برنامه ای تنظیم و خود را مم و متعهد به اجرای آن کنید. در پایان هر روز، مطالعه آن روز خود را ارزیابی کنید  و برای دروس فردا نیز پیش بینی لازم را داشته باشید.
به سال گذشته فکر نکنید
ممکن است محیط منزل برای مطالعه تکراری، یک نواخت و کسل کننده باشد. پیشنهاد می شود در کتابخانه یا هر محیطی که انگیزه لازم را به شما می دهد مطالعه کنید. هنگام مطالعه، تمرکز کافی و لازم را داشته باشید و بدانید فکر کردن به این موضوع که ای کاش سال گذشته رشته های دیگری را هم انتخاب می کردید، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد بلکه مانند یک ترمز باعث توقف حرکت شما به سمت موفقیت خواهد شد.
از درس های اختصاصی شروع کنید
برای شروع، بهتر است وقت خود را روی
ادامه مطلب

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Susan گروه تجاری کیهان Jay Jennifer آسانسور جهان زیبای من گروه آموزشی مای پی تی ای (mypte) وبلاگ نمایندگی حکیم هیدجی Shawn مربای امروز